Wysyłka paczek to codzienność wielu firm, szczególnie tych działających na rynku e-commerce, ale też producentów i dostawców z praktycznie każdej branży. Niezależnie od zawartości przesyłki odpowiednie przygotowanie wysyłanych przedmiotów do transportu jest kluczowe, by dotarły do odbiorcy w nienaruszonym stanie. W tym artykule omówimy najskuteczniejsze sposoby na pakowanie paczek i ich solidne zabezpieczenie. To nie tylko ważna kwestia ze względu na bezpieczeństwo towaru, ale również sposób na optymalizację procesów logistycznych, większe zadowolenie klientów oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy.
Jak zabezpieczyć paczkę kurierską przed wysłaniem?
Dobranie odpowiednich zabezpieczeń do rodzaju towaru i opakowania to jeden z najważniejszych etapów procesu pakowania paczek. Wszystko od wielkości pudełka po stosowane wypełniacze i sposób oznaczenia ma wpływ na bezpieczeństwo zawartości, a tym samym zwiększa szanse, że dotrze do odbiorcy bez uszkodzeń. Przygotowanie przesyłek możemy podzielić na kilka etapów:
- Dobranie opakowania
- Zabezpieczenie produktów
- Dodanie wypełnienia
- Zamknięcie paczki
- Oznaczenie przesyłki.
Jak dobrać odpowiednie opakowanie?
Dobrze dobrane opakowanie to absolutna podstawa. Najlepiej wybierać kartony zbliżone rozmiarami do pakowanych przedmiotów. To prosty sposób na zmniejszenie gabarytów paczki poprzez ograniczenie pustych przestrzeni, a tym samym redukcja wydatków związanych z dodatkowym wypełnieniem i kosztami kuriera.
Na co zwrócić uwagę, wybierając opakowanie?
- Wytrzymałość: Do pakowania przesyłek warto wybierać wyłącznie solidne pudełka, które utrzymają kształt nawet pod naporem innych paczek i nie tylko osłonią, ale też ochronią zawartość.
- Rodzaj: Na rynku dostępne są opakowania specjalistyczne przeznaczone do transportu konkretnych przedmiotów, np. pudełko z przegrodami na szklanki czy pudełko styropianowe dla produktów wrażliwych na temperatury.
- Wymiary: Opakowanie zawsze powinno być dopasowane do zawartości zarówno pod kątem rozmiaru, jak i wagi — im cięższa przesyłka, tym grubszy karton.
Jak zabezpieczyć zawartość pudełka?
Mocne pudełko nie wystarczy, by ochronić zawartość paczki, ponieważ osłania tylko przed zagrożeniami z zewnątrz. Podczas pakowania warto szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie poszczególnych przedmiotów umieszczanych w kartonie — nawet tak proste rozwiązania, jak folia stretch, może znacznie zmniejszyć ryzyko, że paczka zostanie uszkodzona podczas wysyłki.
- Zabezpiecz wszystkie produkty: Jeśli w jednej paczce wysyłamy więcej rzeczy, każda z nich powinna być zabezpieczona osobno przed spakowaniem. W ten sposób nie uszkodzą się wzajemnie podczas transportu. W tym celu można skorzystać z folii bąbelkowej, folii stretch czy papieru pakowego.
- Wypełnij puste przestrzenie: Idealne dobranie kształtu i wielkości kartonu do zawartości nie zawsze jest możliwe, przez co w środku często zostają puste przestrzenie. Wraz z nimi pojawia się ryzyko uszkodzeń wynikających z przesuwania się towaru podczas transportu. By tego uniknąć, wystarczy odpowiednie wypełnienie, np. powietrzne, kartonowe lub papierowe.
Jak zabezpieczyć karton do wysyłki?
Solidne zamknięcie paczki na czas transportu nie tylko chroni jej zawartość przed uszkodzeniami, ale może zmniejszyć też ryzyko zgubienia czy kradzieży towaru, zabezpieczając przed celowym lub przypadkowym otwarciem. Dwie najpopularniejsze opcje pozwalające zabezpieczyć przesyłkę to:
- taśmy pakowe: taśmy są szybkie i łatwe w obsłudze, a do tego bardzo ekonomiczne. Dużą zaletą taśm pakowych jest to, że nie wymagają ostrych narzędzi, by otworzyć paczkę.
- zszywki: wykorzystanie zszywacza do zamknięcia opakowania pozwala na usprawnienie procesu pakowania, jednocześnie sprawiając, że towar jest bezpieczniejszy — po zamknięciu nie da się nic wyciągnąć ze środka bez pozostawienia śladów.
Jak oznaczyć przesyłkę?
Przed przekazaniem paczki do kuriera niezbędne jest umieszczenie na opakowaniu odpowiednich oznaczeń. To przede wszystkim etykieta adresowa odbiorcy z wszystkimi niezbędnymi dla przewoźnika informacjami. Warto rozważyć też dodanie naklejek ostrzegawczych, np. uwaga szkło lub oznaczenie gdzie jest góra, by osoby, w których ręce trafi przesyłka, wiedziały, jak się z nią obchodzić. Bardzo ważne jest zadbanie o to, by wszystkie oznaczenia były dobrze widoczne i nie zasłaniały ich np. taśmy.
Rodzaje wypełniaczy do paczek
Do zabezpieczenia paczki wykorzystać możemy bardzo różne materiały, w tym nawet folię bąbelkową czy stare gazety. W przypadku firm, których działalność opiera się na pakowaniu i wysyłaniu towarów, warto zainwestować jednak w profesjonalne rozwiązania, które usprawnią cały proces i pozwolą produkować wypełniacze zgodnie z aktualnym poziomem zapotrzebowania — właśnie to oferują nasze maszyny do produkcji wypełniaczy. Jakie są najchętniej wybierane rodzaje wypełnienia?
- Wypełnienia kartonowe: To najbardziej ekologiczny sposób wypełniania paczek. Dzięki maszynie do produkcji wypełniacza z odpadowych, poużykowych kartonów możemy wytwarzać wypełnienie we własnym zakresie, wykorzystując zalegające na magazynie opakowania i elementy kartonowe.Idealne rozwiązanie, aby uprościć logistykę opakowania i nie kupować gotowych wypełniaczy !
- Wypełnienia powietrzne: To niezwykle ekonomiczne rozwiązanie i bardzo proste w dystrybucji bezpośrednio do stanowisk pakowania. Wypełnione powietrzem poduszki i maty, przed nadmuchaniem zajmują mało miejsca, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń magazynową, ponieważ masę wypełniającą stanowi powietrze pobierane z pomieszczenia, a folia jest wyłącznie separatorem i jej udział jest znikomy (PONIŻEJ 1%).Jest to również najlżejszy wypełniacz, który praktycznie nie zwiększa ciężaru paczki.
- Wypełnienia papierowe: Papier jest najdroższym z wymienionych wypełniaczy, dlatego polecany jest głównie do małych paczek i przy niewielkim ich wolumenie, ponieważ przy ciężkich objętościowych produktach ulega zgnieceniu i nie zapewnia dobrej amortyzacji.
Profesjonalne maszyny do produkcji wypełniaczy — Damet
Coraz więcej firmy decyduje się na wytwarzanie wypełniaczy do zabezpieczenia paczek we własnym zakresie; zwłaszcza jeśli duża część ich działalności polega na wysyłaniu towarów do pośredników, sklepów czy końcowego odbiorcy. Z tego powodu rośnie również zainteresowanie maszynami do produkcji wypełniaczy — oferują oszczędność czasu, pieniędzy i miejsca poprzez zapewnienie stałych dostaw i ilości dostosowanej do potrzeb bez ryzyka braków czy opóźnień dostaw. W Damet znajdziesz różnorodne maszyny do produkcji wypełniaczy, których niezrównana wydajność i niewielkie rozmiary doskonale wpasują się w każde stanowisko pracy, sprawiając, że przygotowywanie przesyłki zawsze będzie przebiegać sprawnie.