Potrzebujesz sprężonego powietrza? – Jest doskonałe rozwiązanie

Chcesz wyposażyć się w urządzenia zasilane sprężonym powietrzem, które zapewnią Ci przewagę konkurencyjną? Być może coś Ci umyka? Nie wiesz tylko skąd wziąć sprężone powietrze we właściwej ilości. Kompaktowy kompresor i prosta, niezawodna instalacja Ci to zapewnią. Słyszałeś, że sprężone powietrze jest drogie – to prawda. Trzeba zatem produkować go dokładnie tyle, ile potrzebują Twoje urządzenia i jak najbliżej – aby nie mieć niepotrzebnych strat przesyłowych.

Bardzo opłaca się używać urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem.

Poniżej podajemy dwa przykłady:

Zamykanie pudełek tekturowych zszywkami.

Wydajność

W każdym przypadku, gdy możemy użyć stalowych zszywek do zamykania przesyłek należy to zrobić w powodów ekonomicznych i ekologicznych. Korzyści ekonomiczne wynikają ze wzrostu szybkości pracy – można założyć, że zszywkami pudełka średnie i duże zamkniemy dwa razy szybciej niż za pomocą taśmy. Koszt zszycia podobnie jest około dwa razy niższy niż klejenia. Ekonomia nie sprowadza się jedynie do protego porównania powyższych dwóch parametrów. Zszywka „plombuje” przesyłkę praktycznie uniemożliwiając jej otwarcie (kradzież) bez pozostawienia śladów nie do ukrycia – trwale rozerwana tektura. Wiele firm żąda na przykład od dostawców usług logistycznych jednoczesnego używania taśmy klejącej (LOGO, napisy) i zszywek (trwałość zamknięcia w transporcie, bezpieczeństwo drogiej zawartości).

Ekologia

Powód ekologiczny jest równie jednoznaczny – zszywki używane w logistyce są stalowe, zatem wprowadzone do środowiska szybko korodują, a żelazo i węgiel (nie dwutlenek węgla, lecz po prostu węgiel) i tak jest są w obiegu w przyrodzie. Ponadto jeżeli tekturę poddamy recyklingowi, to w zakładach papierniczych oddzielnie stali od papieru jest banalnie proste technologiczne i niezawodne. Odwrotnie niż w przypadku pseudo papierowych taśm zawierających cienkie włókna polimerowe, będące doskonałym źródłem mikroplastiku, którym „żywi się” plankton, a w konsekwencji my sami. Taśma foliowa podobnie jest trudna do oddzielenia od tektury i rozpada się na mikroplastik. Do tego klej… Jeżeli pudełka są wykonane z tektury słabej jakości, taśma słabo trzyma się powierzchni i przesyłka może się otworzyć.

Ergonomia i niezawodność

Zszywacze elektryczne są ciężkie, zawodne i potrzebują częstej wymiany oraz ładowania baterii. Są skomplikowane, a więc drogie w utrzymaniu (zawodne) i w ogóle więcej kosztują.

O zszywaczach ręcznych/mechanicznych w profesjonalnym użytku można zapomnieć z powodu częstości zszywania – zbyt duże obciążenie mięśni dłoni i przedramienia oraz utrata energii pracownika.

Rozwiązaniem jest jedynie zastosowanie zszywaczy pneumatycznych.

Błyskawiczne dostosowanie wysokości blatu do wzrostu pracownika, gdy trzeba używać pudeł o zróżnicowanej wielkości (wysokości).

Specyfika handlu internetowego polega na tym, że wielkość paczek zwykle jest losowa. Zatem jeden pracownik pakuje dużą paczkę, a po chwili małą, albo płaską, a następnie wysoką. Blaty stołów nie spełniają dla większych przesyłek zadania, ponieważ (szczególnie niższa osoba) musi wysoko podnosić ręce, aby wkładać produkty oraz wypełnienie do pudełka. Ma też ograniczoną widoczność pola pracy. Dla większych przesyłek można obok głównego stołu postawić stolik pomocniczy, ale to też jest rozwiązanie niedoskonałe, ponieważ zamiast jednej wysokości blatu roboczego mamy dwie wysokości (nadal stałe). Najwygodniej byłoby bardzo szybko móc zmieniać wysokość blatu, dostosowując ją praktycznie do każdej kolejnej paczki. Regulacja wysokości stolika musi być prosta – przyciski nożne i wydajna – szybki, precyzyjny ruch. Proste sterowanie elektryczne jest za wolne, sterowanie szybkie jest zbyt drogie. Ręczna/mechaniczna zmiana wysokości zabiera zbyt dużo energii pracownika.

Rozwiązaniem jest jedynie zastosowanie siłowników pneumatycznych.

Jednak wiele firm obawia się urządzeń pneumatycznych, pomimo ich ewidentnych zalet i przewagi konkurencyjnej, którą zapewniają.

Nie obawiają się urządzeń pneumatycznych, tylko instalacji sprężonego powietrza – niesłusznie!

Instalacja pneumatyczna nie stanowi już problemu.

Składa się ona z:

  • kompresora

  • przewodów i złączy

  • urządzeń końcowych opisanych wyżej

  • (ewentualnie) dodatkowego wyposażenia, jak lokalne olejarki i zawory odcinające

Zalety (naszych) kompresorów:

  • ciche (nieco ponad 50 dB, co odpowiada głośności rozmowy lub włączonego radia)

  • bezolejowe (nie trzeba pamiętać o uzupełnianiu oleju)

  • niezawodne

  • i praktycznie bezobsługowe (konieczne jest tylko usuwanie skroplin ze zbiornika przez otwarcie na chwilę jednego tylko zaworu)

  • a co najważniejsze dopasowane pod każdym względem do potrzeb strefy pakowania (gdy firma się rozwija, dostawia się po prostu kolejny kompresor)

  • ekonomiczne (patrz poprzedni punkt, ale i pamiętaj o tym, że mały kompresor stawia się blisko urządzeń odbiorczych, co powoduje najmniejsze straty przesyłowe i inwestycja jest niewielka)

  • zajmują mało miejsca (są produkowane w wersji pionowej – zajmują małą powierzchnię podłogi lub poziomej – mogą być schowane np. pod przenośnik, więc w ogólne nie zajmują miejsca… ). Taki sam kompresor jest dostępny w wersji pionowej i poziomej, aby zoptymalizować wykorzystanie miejsca.

Kompresor jest sercem instalacji, a serce jak wiemy musi być doskonałe! Na sercu nie ma co oszczędzać! Duże, oddalone serce – to nie to samo, co bliskość cicho i równomiernie bijącego serduszka!

Cechy instalacji :

  • wysokiej klasy przewody (poliuretan – nie załamują się i nie uszkadzają mechanicznie) i bezpieczne, niezawodne złącza

  • prowadzenie sieci powietrza pod sufitem (na cięgnach), po podłodze (w korytach nie powodujących potknięcia), wzdłuż konstrukcji (np. przenośników rolkowych)

  • czasem urządzenia końcowe (np. zszywacze) potrzebują nieco olejowania, wówczas w instalację co ok. 10-15 metrów należy włączyć olejarki (najlepiej automatyczne oczywiście)

  • cały osprzęt powinien być dobrej jakości, wtedy poprawnie działa nieprzerwanie i nie ma nieszczelności, a więc strat powietrza, które są kosztowne.

instalacja pneumatyczna na stanowiskach pakowania.